Comblab project finished in December 2014. In this website you can download Comblab teaching materials ready to be used in several languages. Currently most Comblab partners go on working with MBL for secondary science.

Sie sind hier

Frequently Asked Questions


MBL is an acronym of words Microcomputer Based Laboratory. Hence, the term is used for experiments, where the measurement is supported by computer and/or systems which provide support for measurement of variety of quantities. Usually, the system consists from suitable sensor(s), which measure some quantity, and the results are collected by a computer or datalogger are consequently displayed on a screen of a the computer or the datalogger, to which the sensor is connected. MBL system provide users with unified control and data treatment which facilitates employment of the system in school directly during education process.

Ceny senzorů i datalogerů se velmi liší a jsou závislé zejména na typu senzoru a výrobci. Obvykle se cena senzoru pohybuje okolo 4000,. Kč, ale jsou senzory levnější (např. teplotní čidlo stojí cca 1500,- Kč) podstatně dražší (čidlo oxidu uhličitého stojí i více než 10000,. Kč. Dataloggery s displejem se pohybují v cenách 12000,- Kč - 17000,- Kč, ale existují i levnější cesty, jak zobrazovat signály z čidel. Pro přesné ceny a možnosti čidel i dataloggerů kontaktujte raději svého prodejce školních měřicích systémů.